31 март 2025, Тошкент вақти: 20:37
"Prezident aytgan adolat hayotda yo‘q". O‘zbek jamiyatidagi agressiyaning ildizi qayerda?
Illyustrativ surat
Toshkentda o‘n kun avval musht zarbasidan hushidan ketgan Boris Avakyanning turmush o‘rtog‘i adolat izlayapti. Hodisa tarmoqlarda muhokamalarga sabab bo‘ldi va jamiyatdagi asabiylik hamda zo‘ravonlikning yana bir ko‘rinishi o‘laroq baholandi.
Nega muammolarni muloqot orqali emas, musht va janjal orqali hal qilish tendensiyasi kuchaymoqda? Bu savollar nafaqat Boris va uning oilasi, balki butun jamiyat uchun dolzarb.
Klubdagi janjal, mushtumzo‘rlik
Toshkentlik 34 yoshli Kamilla Avakyan komada yotgan turmush o‘rtog‘i, 35 yashar Boris Avakyanning hayoti uchun kurashyapti. Boris 16-martga o‘tar kechasi Yakkasaroy tumanidagi Twelve tungi klubi foyesida kaltaklangan.
«Hozir erim qanday ahvolda ekanini faqat Xudo biladi. Yashab ketadimi, yo‘qmi, no’malum», - dedi u Ozodlik bilan suhbatda.
Voqea joyidagi kuzatuv kameralarida aks etgan videotasvirlarga ko‘ra, janjallashayotgan ikkita erkakni ajratishga urinayotgan Boris o‘zi musht yegan va hushidan ketgan.
«Juda og‘rig‘i ko‘p, tomirlari tortishyapti. Chunki, miyasi ikki taraflama jarohatlangan. Miyaga taqalib turgan suyagini olib tashlashdi. Keyinchalik, yaxshi bo‘lib ketsa, plastina qo‘yiladi, deyishdi. Adolat bo‘lishi kerak. Bunday odamlar boshqalarga ziyon yetkazib, nogiron qilib qo‘ymasligi kerak», - deb so‘zini davom ettirdi Kamilla.
Ichki ishlar ma’lumotiga ko‘ra, Boris bosh miya jarohati, yuzidan og‘ir shikast olishi va spirtdan zaharlanish tashxisi bilan kasalxonaga yotqizilgan. Unga hujum qilganlikda gumonlanayotgan shaxs – Akmal Shukurov Qozog‘istonda qo‘lga olingan va hozir Toshkentda qamoqda. Dastlab unga nisbatan Jinoyat kodeksining «Bezorilik» moddasi bo‘yicha ish qo‘zg‘atilgan, keyin esa «Qasddan og‘ir shikast yetkazish» moddasi bo‘yicha ayblov qo‘yildi. Bu modda bilan aybdor deb topilgan shaxs 5 yildan 8 yilgacha qamoq jazosiga hukm qilinishi mumkin.
Ammo jabrlanuvchining yaqinlari gumondor shaxs pul bilan jazodan qutilib ketishi mumkin deb havotirda. Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, Shukurov boshqa jinoyatlar uchun avval qidiruvda bo‘lgan.
«Asosiy muammo, bu odam avval boshqalarga ham ziyon yetkazgan ekan. Lekin kechirilib yuborilgan. Ko‘p joyda tanishi bo‘lgani uchun uni qamamasligi mumkin, deyishyapti»,- dedi Kamilla.